IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на петрола не намират единна посока заради разнопосочни сигнали*

Наблюдават се сигнали за ръст в предлагането от страна на големите производители

10:02 | 30.10.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на двата най-търгувани вида петрол не намират единна посока във вторник под натиска на по-слабите фондови пазари, сигналите за нарастващо глобално предлагане на суровината и в очакване на санкциите срещу Иран, обобщава Ройтерс.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през декември поскъпват с 0,21% до 67,18 долара за барел. Сортът Брент обаче поевтинява с 0,14% до 77,23 долара за барел.

Петролните пазари търпят ефекта от разпродажбите на капиталовите пазари през този месец, като в понеделник отново последва низходящо движение, след като стана ясно, че Вашингтон планира нови мита върху китайски стоки в размер на 257 млрд. долара, ако предстоящите разговори между Доланд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин не успеят да сложат край на търговската война.

Високите цени на петрола оказват негативен ефект върху потребителите и могат да навредят на търсенето, коментира във вторник изпълнителният директор на Междунардната агенция по енергетика (МАЕ).

„От две страни има натиск за намаляване на търсенето на петрол в световен мащаб – това са високите цени и забавянето на световния икономическия растеж“, заяви Фатих Бирол от МАЕ.

Освен това се наблюдават сигнали за ръст в предлагането от страна на големите производители.

„Ангажиментът на Саудитска Арабия да произвежда колкото се може повече петрол и червената вълна на капиталовите пазари рязко намали притесненията около влизането в сила на санкциите срещу Иран на 4 ноември“, смята Оле Хенсън, директор Търговия на стоковите пазари в Saxo Bank.

Русия също заяви, че ще осигури достатъчно петрол, за да отговори на търсенето, след като санкциите на САЩ ударят Иран от следващата седмица.

Фактът, че доставките в момента са напълно достатъчни, става ясен и от данните на Refinitiv Eikon, според които трите държави най-големи производители на петрол в света – Русия, САЩ и Саудитска Арабия, са достигнали общо производство от 33 млн. барела петрол на ден за първи път през септември 2018 г. Това е увеличение с 10 млн. барела от началото на десетилетието и означава, че трите държави заедно отговарят за една трета от световното търсене на петрол.

Междувременно иранският износ на петрол се е понижил от достигнатия връх през май от 2,5 млн. барела  до 1,5 млн. барела петрол на ден през септември и октомври.

На стоковите пазари златото поевтинява с 0,07% до 1226,80 долара за тройунция за контракти с доставка през декември заради засилването на долара в контекста на поредното изостряне на търговския конфликт между САЩ и Китай.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,10% до 96,79 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,41% до 112,83 йени. Австралийският долар се търгува с 0,50% по-високо спрямо американския до 0,7090 долара.

* Информацията е актуална към 9:23 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:06 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още